قالب لغزنده در سازه های بتنی بلند استفاده می شود، نیازی به استفاده از جرثقیل نیست. بالا رفتن این سیستم به وسیله جک های هیدرولیک و با اتکا بر میل جک ها انجام می شود. قالب لغزنده در طیف وسیعی از سازه ها کاربرد دارد که موارد زیر جمله آنها هستند :

  • سیلوهای تک سلولی و چند سلولی
  • دیواره های برشی در سازه های بلند مرتبه
  • ستون های مرتفع
  • برج ها
  • مخازن
  • دودکش

قالب لغزنده در دو نوع مقطع ثابت و مقطع متغیر ساخته می شود. وقتی قطر ابعاد سازه و ضخامت آن از پایین تا بالا یکسان باشد از قالب لغزان مقطع ثابت استفاده می شود.قالب لغزان مقطع متغییر در اجرای سازه هایی کاربرد دارد که ابعاد خارجی سازه و یا ضخامت آن در ارتفاع تغییر می کند. قالب لغزان در جایی که محور اصلی سازه مایل باشد نیز قابل استفاده است. البته در اجرای چنین سازه هایی باید دقت زیادی مبذول شود تا هندسه مورد نظر به درستی پیاده شود.

ارتفاع قالب لغزان 1 تا 1/2 متر است و بتن ریزی با این قالب بطور پیوسته انجام می شود.قالب های لغزان با سرعت 15 تا 35 سانتی متر در ساعت به سمت بالا حرکت می کند.انواع قالب لغزنده عبارتند از :

ساخت قالب لغزنده

قالب لغزنده جرثقیلی – CCP


سکوهای این سیستم به همراه قالب های دارای سطح وسیع، به صورت لغزنده طراحی شده است.
سکوها می توانند با هر نوع قالب دیواری یکپارچه و یا تاشونده به راحتی مورد استفاده قرار بگیرند.
با توجه به جابجایی قالب و سکو به عنوان یک سیستم واحد، در مدت زمان استفاده از جرثقیل 50 الی 70 درصد صرفه جویی می شود.
تمامی سیستم، سوار بر آنکراژهای ویژه قابل برچیدن و کفشکهای بالارونده می باشد. قرار دادن آنکراژ و کفشک جدید و سوار کردن آن بر روی سیستم تنها 10 دقیقه طول می کشد.
این سیستم با صرفه جویی در مدت ساخت، اجرای پروژه ها را اقتصادی تر می کند. سیستم با در نظر گرفتن ایمنی در کار به عنوان معیار اصلی، طراحی شده است.
قطعات اضافی آنکراژ برای مقابله با وزش باد شدید که در ساختمانهای مرتفع مورد نیاز است و همچنین مصالح آب بند (واتر استاپ) که در مخازن آب به کار می رود، موجود می باشند.

قالب لغزنده هیدرولیکی – HCP


این سیستم برای ساخت شافت بتن آرمه و دیوارهای بتنی در ساختمانهای مرتفع مورد استفاده قرار می گیرد، امکان بالا رفتن اتوماتیک قالب دیوار سیستم سکو به طبقه بالایی بدون نیاز به جرثقیل وجود دارد.
هزینه این سیستم که بدون نیاز به تاور است، در مقایسه با سایر روشها که نیاز به جرثقیلهای برجی دارند، بسیار کم است.
این سیستم برای کار در ساختمانهای بسیار مرتفع و در تحت اثر بادهای شدید طراحی شده است.
سیستم قالب لغزنده هیدرولیکی، فضای کار ایمن در ساختمانهای مرتفع تامین کرده و برای تجهیزات و دیگر لوازم کار، فضای مناسبی فراهم می سازد و هزینه نیروی کار را کاهش می دهد.
این سیستم به وسیله پیستونهای هیدرولیکی بالا می رود و از شش مدل متفاوت با تیپهای HCP100,200,400 که در آنها قالبها از بالا آویزان می گردند و تیپهای HCP101,201,401 که در آنها قالبها بر روی سکو حمل می گردند، تشکیل یافته است.

4.5/5 - (11 امتیاز)