قالب منهول یک نوع قالب بتن است که برای ساخت ورودی لوله‌های آب، فاضلاب، مخابرات، برق و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد این قالب‌ها معمولاً از جنس فولاد با آلیاژ ST-37 هستند .منهول برای اتصال دادن چند شبکه یا خط راه به یکدیگر نیز استفاده می‌شود .قالب منهول فاضلاب یکی از انواع قالب منهول است که برای ساخت قطعه بتنی ورودی آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این نوع قالب در دو نوع قالب منهول درجا و پیش ساخته در ابعاد سفارشی و بر اساس نیاز کارفرما توسط گروه فنی مهندسی میلینیوم تولید می شود.

برای ساخت منهول بتنی بصورت پیش ساخته با استفاده از این نوع قالب، ابتدا باید قالب فلزی تهیه شود. سپس قالب بتنی در محل مورد نظر قرار داده می‌شود و بتن در داخل قالب ریخته می‌شود. سپس بتن با استفاده از ویبره‌ به خوبی تراکم داده می‌شود و بعد از آن، بتن به مدت حداقل ۲۴ ساعت باید خشک شود. پس از خشک شدن بتن، قالب بتنی از داخل خارج می‌شود و قطعه بتنی آماده استفاده می‌شود.

مواد اولیه مورد استفاده در ساخت قطعه بتنی ممکن است شامل فلز، بتن، آجر، پلی اتیلن، پلاستیک و مواد دیگر باشد. با توجه به اینکه  برای ساخت ورودی لوله‌های آب، فاضلاب و تونل تاسیسات استفاده می‌شود، ممکن است مواد اولیه مورد استفاده در ساخت این قطعه با توجه به نوع و کاربرد منهول متفاوت باش.

 معمولاً در کارگاه ساخته می‌شود و سپس به محل پروژه منتقل می‌شود. اما در برخی موارد، می‌توان از قالب درجا استفاده کرد. در این روش، قطعه بتنی در محل پروژه ساخته می‌شود و بتن در داخل قالب ریخته می‌شود. این روش می‌تواند در مواردی که حمل و نقل سخت است یا محل پروژه دور از کارگاه است، مفید باشد. با این حال، استفاده از قالب درجا نیازمند تجربه و تخصص کارگران و نظارت دقیق بر فرایند ساخت قالب و ریختن بتن است

 

 

 

ساخت قالب منهول

5/5 - (1 امتیاز)