قالب نیوجرسی بتنی در گروه قالب‌های خاص قرار می‌گیرند و توسط ورق‌های فلزی تولید می‌شوند. قالب های نیوجرسی برای ساخت موانع نیوجرسی بر اساس نیاز مشتریان در سایزها و مدلهای مختلف تولید میشوند .نیوجرسی‌ها را می‌توان براساس نحوه‌ی قرارگیری آن‌ها در کنار هم به سه نوع :

  • نیوجرسی مفصلی
  • نیوجرسی فاق دار
  • نیوجرسی زبانه ای

تقسیم‌بندی نمود.در قالب های نیوجرسی‌ ساده، در انتهای قطعات نیوجرسی ساخته شده قطعه‌ای برای متصل کردن آن‌ها به یکدیگر وجود ندارد.نیوجرسی‌های فاق و زبانه‌ای به شکلی ساخته می‌شوند که انتهای آن‌ها داخل یکدیگر قرار می‌گیرند و در نتیجه قطعات نیوجرسی به خوبی در کنار یکدیگر سرهم می‌شوند.مطمئن‌ترین و ایمن‌ترین نوع نیوجرسی‌ها نیز قالب نیوجرسی مفصلی می‌باشد که در آن‌ها نیوجرسی‌ها توسط مفصل‌های فلزی با آلیاژ خاص مورد تایید سازمان راهداری کشور به خوبی به یگدیگر متصل می‌شوند
اجزا تشکیل دهنده قالب های خاص نیوجرسی:

  • شاسی
  • درپوش ها
  • دیواره اصلی
  • شاهین برای جابجایی قالب
  • اتصالات قالب
  • ساخت قالب نیوجرسی مفصلی

قالب نیوجرسی مفصلی (مانع بتنی) که به منظور چند خطه کردن مسیر راه های شهری و برون شهری و افزایش ایمنی خودروها در هنگام بروز سوانح مورد استفاده قرار می گیرد. در کشورمان ایران برای نخستین بار در آزاد راه تهران- قم توسط اداره راه، مسکن و شهرسازی مورد استفاده قرار گرفت. به منظور اجرای این طرح از 1400 قطعه بتنی مفصلی با طول هر قطعه 6 متر استفاده شده است.

قالب نیوجرسی بتنی مفصلی بر اساس نقشه های وزارت راه و شهرسازی به طراحی و ساخت موانع بتنی می پردازند. همان طور که گفته شود، قالب نیوجرسی بتنی که جزو قالبهای خاص بتن بشمار می آید در اشکال و ابعاد مختلفی طراحی و تولید می گردد به همین جهت لازمست که نقشه و یا ابعاد دقیق نیوجرسی مورد نظر به واحد فنی مهندسی ارسال گردد. در طراحی و تولید این قالب های فلزی بتنی معیارهای کیفیت و استاندارد مدنظر قرار میگیرد تا مطلوب ترین و با کیفیت ترین قالب به مشتری تحویل داده شود. البته این نکته را باید مدنظر قرار داد که ساخت قالب نیوجرسی بتنی مثل بقیه قالب های خاص بتن کمی زمانبر است و نسبت به قالب های مدولار به زمان بیشتری برای ساخت نیاز دارد. استفاده از ورق ضخیم یا نازک هنگام ساخت قالب موانع خاص نیوجرسی دارای اهمیت زیادی است چرا که روی قیمت و کیفیت قالب ها تاثیر گذار است.

با توجه به اینکه این نوع قالب در وزن های مختلف تولید و به بازار عرضه می شود از این رو وزن قالب ها یکی از عوامل موثر بر قیمت به شمار می آید. از دیگر عوامل موثر و تاثیر گذار بر روی قیمت این مانع بتنی روش تولید آن می باشد. در واقع قالب هایی که براساس آخرین تکنولوژی روز تولید شده اند و تراش و کیفیت بهتری دارند، و در طی روند تولید از روش های آبکاری بر روی آن ها استفاده شده طبیعتا  از قیمت بالاتری نیز برخوردار هستند. بهتر است بدانید که یکی از مهم ترین عوامل در قیمت این نوع قالب نوع نقشه نیوجرسی و متریال به کار رفته در تولید نیوجرسی می باشد.

 یکی دیگر از عوامل موثر بر روی قیمت این قالب بتنی مشخصات فنی قالب می باشد. برای مثال در بین انواع قالب های نیوجرسی مدل مفصلی از مزیت ها و برتری های زیادی همچون دهانه باز قالب، حبس کمتر حباب های هوا در داخل سازه  بتنی نیوجرسی، عدم برون ریزی بتن از داخل قالب و ریختن راحت تر بتن در داخل این قالب ها برخوردار می باشد، بنابراین با توجه به این برتری ها دارای قیمت بالاتری نسبت به انواع دیگر است.

4.5/5 - (2 امتیاز)